Velká  móda.

Copánky, náramky, náhrdelníky.

Všechno si můžete snadno vyrobit. Indiánské copánky jste jistě už viděli. Je velmi jednoduché opatřit si je vlastnoručně. Potřebujete přízi, nejlépe vyšívací perlovku, korálky skleněné, nebo dřevěné, pírka, zavírací špendlík, gumičku a sponku do vlasů.

Copánek z vlastních vlasů.

Dívky s dlouhými vlasy mají hodně možností, jak si je upravit. Ze slabého pramínku vlasů mohou uplést copánek, nebo více copánků, a různě je na hlavě naaranžovat. Vplétané korálky různých barev působí zvlášť efektně.

Copánek z nití vpletený přímo do vlasů.

Postup práce.
Délku nití raději odměřte, měla by být dva metry. Vybereme pramínek vlasů. Nitě přeložíme na polovinu a s vlasy pevně spojíme smyčkou. Copánek přímo ve vlasech se nám bude dělat lépe, když na vlasy položíme papír a třeba háčkem vytáhneme potřebný pramínek. Ostatní vlasy se pak „nepletou“ do pletení.

Na začátku pletení uděláme několik upevňovacích smyček. Smyčku uděláme tak, že jednu nit obtočíme okolo vlasů a ostatních nití a provlékneme. Při pletení copánku máme vždy jednu nit pracovní, se kterou omotáváme, ostatní nitky jsou spojeny s pramínkem vlasů.

Podstata pletení spočívá v pevném omotávání svazku nití a vlasů. Důležité je, jaké barvy na copánek použijeme a jak je vystřídáme. Nitě, kterými omotáváme pramínek, klademe těsně vedle sebe. Copánek má být tvrdý, nošením také trochu změkne.
S takto upraveným copánkem si můžeme hlavu mýt.

Střídání barev.
Z různobarevného svazku vybereme jednu barvu a tou omotáváme zbývající nitě, po omotání požadované délky tuto bavlnku přiložíme k ostatním a vybereme jinou barvu, kterou pokračujeme. Barvy střídáme podle naší představy. Sami přijdeme na to, jak nejlépe a podle našeho přání uplést copánek tak, aby byl efektní a doplňoval naše oblečení nebo náladu.
Upevňující smyčky za sebou vytvoří spirálovitý vzor, rovněž šikmé křížky zpestří vaši ozdobu.
Copánek může být delší než pramínek vlasů. Na konci jej upevníme smyčkami, navlékneme korálek, nebo jinou ozdobu, a nitě pevně zavážeme.

 Copánky „do zásoby“.

Copánky zhotovujeme samostatně a do vlasů je připevňujeme pomocí gumičky na vlasy a sponky. Mají tu výhodu, že si jich můžeme vyrobit více a různých barev tak, abychom je mohli nosit ke každému oblečení.
Copánek jen z příze, který nesplétáme s vlasy, si při pletení musíme upevnit například zavíracím špendlíkem na podložku, opěradlo křesla, nebo polštář.

1. Nitě provlečeme gumičkou a přeložíme na polovinu.

2. Vybereme jednu nit a uděláme několik upevňovacích smyček okolo ostatních. Několikrát (8 – 10x) pevně omotáme.

3. Vybereme nit jiné barvy a opět s ní omotáváme ostatní. Střídáme barvy podle našeho vkusu.

4. Až dosáhneme požadované délky, copánek ukončíme utahovacími smyčkami a nitě pevně svážeme, ozdobíme korálkem, pírkem, nebo jinou ozdobou.

Křížkový vzor na copánku vytvoříme tak, že nit vedeme šikmo nahoru a opět dolů. V průběhu pletení můžeme na přízi navlékat korálky.

Podobně si můžeme vyrobit náramek, nebo šňůru na krk a máme celou soupravu.