Ušijte pro sourozence hezký dárek

– zvířátko pro potěšení

Housenka

Tělo housenky přeložíme na polovinu, z rubové strany sešijeme buď zadním, nebo obnitkovacím stehem. V polovině těla necháme otvor na vycpání. Obrátíme, vycpeme a pak otvor zašijeme. Vycpaný váleček vždy po určité vzdálenosti stáhneme tmavou nitkou. První článek na hlavu necháme větší. Přišijeme oči, ústa. Tečky na povrchu těla můžeme přišít, nebo přilepit, případně namalovat.. Chlupatá vlákna ušijeme z barevné bavlnky a housenka je hotova.

Brouček, motýl.

Materiál – plsť, hrubší látka, na křídla libovolná, hedvábná, lesklá.

Ušijeme hlavu i tělo, vycpeme je, obrátíme a přišijeme k sobě. Válečky na nožičky vycpeme jen málo, aby se daly ohnut. Záležet si dáme na očích, musí být velké a výrazné. Tykadla uděláme z drátu, nejlépe dvojitého, abyste se hračkou nepíchli. A teď krovky, nebo křídla. Podíváte-li se mamince do šití, možno najdete barevné lesklé kousky látek. Křídla můžete ušít taky dvojitá. Na obrázku jsou dvojité krovky sluníčka sedmitečného.

Jezevčík

Materiál - nejlépe zbytky plyše, nebo hrubší vlněné látky.

Podle nákresu si díly vystřihněte. Boční díly, které potřebujeme dvakrát stříháme zrcadlově, nejlépe z přeložené látky. Plyš stříháme vždy po rubové straně a vlákna nepřestřihujeme. Šijeme obnitkovacím stehem. Sešijeme nejdříve boční části těla s bočními díly břicha, pak obě části k sobě. Na hlavě mezi obě poloviny všijeme týl – je označen tečkami. Přišijeme dvojité uši, oči z korálku podložíme bílým kolečkem látky a jezevčík je hotov.

Slon

Materiál plyš, plsť na šlapky noh a vnitřní části uší.

Sešijeme jednu i druhou část břicha s bočními částmi těla, pak obě poloviny. Na břiše necháme otvor k vycpání. Mezi obě poloviny hlavy všijeme týl. Uši ušijeme ze dvou různých látek (plsť, plyš a přišijeme k hlavě, hlavu k tělu. Rozlišujte pravé a levé ucho! Na uchu je záševek, aby bylo správně vyhloubené.

Oči ušijeme z knoflíků, nebo korálků, podložíme plstí.

Ryba

se dá používat jako polštář, je-li větší a vycpaná měkkým materiálem. Ryby mohou být pestré, pošity různými druhy látek, které znázorňují šupiny. Rybu jako hračku můžeme pošít flitry, nebo korálky, podle toho, jak starému dítěti tuto hračku věnujeme. (Aby pak korálky nesnědly!)