Udělejte si něco zvláštního

Čelenka, opasek, náramek, záložka do knihy, taštička …

První podzimní dny si můžeme zpříjemnit zajímavou činností, která nám přinese i trvalou hodnotu.Co budeme dělat? Jednoduše protahovat barevné vlny nebo bavlnky látkou s výraznou dírkovanou strukturou, kde se dají dobře počítat nitě. Tyto látky lze koupit např. v textilní galanterii a jmenují se perlička, panama, kanava).
Co musíme umět? Ustřihnout nitě potřebné délky, navléci ji do jehly, nepíchnout se přitom do prstu, ušít přední steh a vyvléknout jehlu. Jednoduché, že?

Co můžeme vytvořit? Nejjednodušším výrobkem je záložka, kterou použijeme při čtení (třeba ve škole). Stejně jako záložka se dělá čelenka do vlasů, pásek, náramek (náramek přátelství na jiný způsob). Kdo má více trpělivosti, může si udělat polštář nebo jednoduchou tašku na rameno.

Jaké vzory použijeme?

Základem je počítat dobře nitky a dírky podkladové tkaniny. Vezmeme si čtverečkovaný papír a na něj si rozkreslíme některý z následujících vzorů. Plocha čtverečku je pro nás dírka, svislé a vodorovné linky představují jednotlivé nitě, dvojice nití (u panamy) nebo čtveřice nití (u kanavy). Nebo si vzor sami vymyslíme. Třeba tak, že podle první - libovolně protažené nitě v prvním řádku, vyšíváme stejně i další řádky, ale vše posuneme o jeden čtvereček (dírku).

Ještě jedna rada – příliš dlouhé stehy se snadno zatrhávají a můžeme si tak naše dílko poškodit. Kombinování barev by mělo být skromné, pěkné je použití i jen jediné barvy, protože efekt zde nevytváří barva, ale vzor.

A nyní se už můžeme pustit do práce.

Podle délky látky ustřihneme niť s přídavkem asi 10 cm, po vyšití celého obdélníku se nitě rovnoměrně zastřihnou (vytvoří se střapce), nebo se zašijí do rubu. Na okraji vynecháme několik řádek pro zapošití nebo látku přehneme a začínáme protahovat nit v prvním řádku od přehybu (to znamená, že prvních pár řádků protahujeme dvojitou látkou). Totéž uděláme na posledních řádcích. Vzor můžeme použít v jednom pruhu (záložka, pásek) nebo ho opakujeme víckrát a můžeme střídat barvy.

Taštička je vyšita různobarevně, záleží to na vaší fantazii.

Indiánská čelenka je zvlášť hezká z „indiánských barev“, béžové a světle modré.

 

 

Umíte udělat točenou šňůru? Ne? Tak se to naučte.

Vezmeme si bavlnku a natáhneme ve dvoje, třikrát, 4krát, podle toho, jak silnou chceme mít výslednou šňůru. Ta bude potom dvojnásobně silná, ale asi poloviční délky. Nejlépe, když vám někdo pomůže při stáčení. Vezmete každý z vás jeden konec nití a kruťte navzájem opačným směrem, abyste je zamotávali. (nemáte-li pomoc, upevněte jeden konec třeba na kliku dveří)

Jsou-li nitě už dost zkroucené, spojte konce k sobě, ale opatrně, aby se šňůra přeložila v polovině. Uvidíte, jak se krásně zkroutí. Pak už jen udělejte na obou koncích uzel, zastřihněte konce a ozdobná šňůra je hotová. Můžete použít také bavlnky různých barev.