Na poslední chvíli ..

.... před vánocemi se dá ještě zvládnout mnoho věcí.


Na poslední chvíli můžeme udělat jednoduchý dárek. Přečtěte si o dárcích v této rubrice.  Nebo si dárek necháme na jinou příležitost (svátek, narozeniny).

Na poslední chvíli se dá udělat pěkné vtipné přání k vánočním svátkům, třeba
z vánočního papíru

Před Štědrým večerem stihneme ještě:

Originálně nazdobit stromeček. Použijeme přírodní materiál, např. nakrájená voňavá kolečka z citrónu a pomeranče, která zavěsíme na stromeček nebo na nařezané větve ve váze.
Ozdobit můžeme i stromek v lese nebo na zahradě pro naše zvířecí přátele. Musíme však zvolit materiál, který se líbí jim a ne jen nám. A co se líbí, to je k snědku (ořechy, sušené ovoce - jablka, hrušky, sušené šípky a jeřabiny atd.).
Pečlivě zabalit dárky a ovázat je ozdobnou stužkou.
Umíte to?
Jak na to:
Dárky v různých krabičkách snadno zabalíme do úhledného balíčku. S balením nám pomůže nejprve někdo z rodičů, později už to zvládneme sami. Těžší je to s dárky, které mají nepravidelný tvar. Tam se musíme s balením trochu více potrápit.
Kulaté nebo válcovité tvary zabalíme tak, aby se přesahující papír pěkně nařasil, pod ním bude třeba velká mašle.
Ozdobné stužky, které se prodávají na vázání dárků mají tu výhodu, že je lze ne konci zvlnit. Použijeme k tomu nůž nebo jedno rameno nůžek, jímž přes určitý úsek stuhy přejedeme a natáhneme ji. Stuha se zvlní, následně uvážeme mašličku.

Koupit živé květiny a pěkně je naaranžovat.
V obchodě se již od listopadu prodávají květiny, které jsou určeny pro vánoční trh. Ale nejen pro něj. Typickou květinou je vánoční hvězda, s drobnými nenápadnými květy, ale velmi nápadnými ozdobnými listeny v barvě bílé, krémové, ale nejčastěji ostře červené. Velmi oblíbené jsou vánoční kaktusy s vodopády květů. Kdysi pouze růžové, dnes i v dalších barvách: červené, bílé, krémové, dvojbarevné růžové-bílé.
Další možností jsou barborky - větvičky ovocných stromů nařezané na svátek Barbory a narychlené v teple bytu.
V prodejnách se objevují i jiné květiny, které nám v teple bytu brzy rozkvetou. Jsou to rychlené cibuloviny: hyacinty, narcisy, krokusy.

A pak jsou tady široké možnosti naší fantazie. Koupíme-li několik řezaných květin podle vlastního výběru, doplníme je větvičkami a všechen tento materiál napícháme do zvláštní hmoty na aranžování květin, nejspíš všechny překvapíme. Hmota na aranžování vypadá jako houba, ale má trochu jiné vlastnosti. Dobře nasákne vodu, ale na rozdíl od skutečné houby, pokud ji někde zmáčkneme nebo do ní uděláme otvor (stonkem květiny), zachová zdeformovaný tvar. Některé stonky ponecháme dlouhé, některé zkrátíme. Např. stonky s drobnými květy nebo větvičky zkrátíme, stonky s výraznými květy ponecháme delší.

Přečíst mladšímu sourozenci pohádku
V době vánoční, ale i kdykoliv za dlouhých zimních nocí je čas jako stvořený pro "černou hodinku". Máte-li mladšího sourozence, zkuste mu přečíst pohádku nebo si s ním "jenom" povídejte. K černé hodince patří rozsvícená lampička nebo třeba zapálená svíčka (to ale jen pod dozorem rodičů, abyste si neublížili). Nebo pozvěte mámu a tátu, ať vám povídají co dělali, když byli malí. Možná je to jedno z nejúžasnějších vyprávění, jaké můžete slyšet.

Nachystat saně, brusle a lyže
a vyrazit ven na sníh, na led. Víte o co jsou ochuzeni ti, kteří mají v zimě místo sněhu jen déšť? Nemohou
-sáňkovat, bruslit a lyžovat (jezdit třeba na pekáči)
-stavět sněhuláky, sněhurku, iglů
-koulovat se
-klouzat se na klouzačce

Ať se vám sníh moc rychle nerozpustí!

Veselé vánoce!

Eva Pazourková