Korálky

Zima a Vánoce jsou za dveřmi. Co děláme v zimě, co děláme o Vánocích? Ať děláme cokoli, hlavně se nenudíme! A jestli nevíte co dělat, abyste se nenudili, poradíme Vám, co můžete udělat sobě nebo jiným pro radost a ještě si zpříjemnit dlouhý zimní (prázdninový) čas.
Udele_14_1.jpg (6058 bytes)Ještě než nastanou zimní prázdniny, je tu doba, kdy vymýšlíme, co komu pořídíme jako dárek.

Pro děvčata je to celkem jednoduché, protože se, na rozdíl od kluků, ráda parádí. A co letí, to jsou korálky. Navíc je jejich navlékání celkem jednoduchá záležitost a máme ji nacvičenou možná už od mateřské školky. Dalším důvodem, proč korálky, je jejich dostatečný výběr v obchodech. Malé skleněné perličky, korálky podlouhlé, ve tvaru kostiček nebo dřevěné, různých tvarů a barev.

Udele_14_2.jpg (7303 bytes)Nejjednodušší je navléknutí jedné šňůry korálků a zavázání na uzel. Důležité je pořádně zajistit uzel a udělat korále dost dlouhé, aby šly přetáhnout přes hlavu. To je pro ty nejmenší výtvarníky a mamince udělá takový dárek jistě velkou radost.

Jen trochu náročnější je připojení navléknuté šňůrky s korálky na uzávěry.

My Vám dnes přinášíme ještě jeden nápad, jak využít menší kulaté korálky ke zhotovení originálního náhrdelníku nebo náramku. Postup je o něco náročnější, pracuje s jednou řadou nebo dvěma řadami korálků najednou, které se vzájemně spojují. Důležité je pamatovat při výběru materiálu na dvě věci. Navlékací nit musí být tenká a pevná, korálky musí mít dostatečně velký otvor, aby jím bez problému prošly dvě nitě a také jehla.

Práce s jednou řadou

Podstatou tohoto postupu je tvoření smyček, a to tak, že se jehlou s nití vracíme do již navlečeného korálku buď z jedné, nebo z druhé strany.

Udele_14_3.jpg (5647 bytes)Práce se dvěma řadami

Navlékneme jednu řadu korálků, např. růžovou. Potom vezmeme další nit, kterou provlékáme opět od začátku navléknutých růžových korálků. Provlékneme ji několika růžovými korálky a pak navlékneme několik (na našem obrázku šest) korálků jiné barvy, např. modrých. Několik růžových korálků (u nás čtyři) naopak vynecháme a pak provlékneme nit opět jedním (nebo několika) již navléknutým růžovým korálkem . Postup opakujeme po celé řadě. Můžeme volit různý počet korálků jedné a druhé barvy, vzniknou nám různé obloučky. Můžeme střídat obloučky malé a velké.

Udele_14_4.jpg (6875 bytes)Další kombinace

Nový efektní vzor vznikne, obrátíme-li uprostřed naši práci zpět a nové - dolní obloučky - spojujeme s již vzniklými obloučky nahoře. Děláme to tak, že prostřední korálek obloučku (musí jich být v obloučku lichý počet) provlékneme ještě jednou v místě, kde má ležet prostřední korálek obloučku spodní řady . Prostřední korálek horního a dolního obloučku bude společný. Zvolíme-li prostřední korálek obloučku  jiné barvy, bude náš výrobek výraznější. Vzniklý proužek z korálků může sloužit jako náhrdelník nebo náramek. Musíme si ale včas rozmyslet, kde bude ležet střed (obrácení práce) a umístit tam zapínání. Nebo můžeme nakonec použít zavazování z točené šňůrky, vytvořené z bavlnek.