Zdobíme stromeček

Váš vánoční stromeček si můžete ozdobit vlastnoručně vyrobenými ozdobami, které dodají stromku úplně jiný vzhled, než obvykle. Zde máte několik tipů:

Řetěz z lesklého

zlatého, stříbrného, nebo barevného papíru je na výrobu velmi jednoduchý. Pomáhat vám mohou i malí sourozenci, když jim nastříháte základní články řetězu.
Papír se nastříhá na obdélníčky asi 4x8 cm. Obdélníky přeložíme na polovinu. Stříháme vždy víc papírů, naskládaných na sebe.
Vystřihneme tvar – na obr.1 červený obrys. Pak přeložíme podle modré čáry a vystřihneme vnitřek. Když obdélníky rozložíme, dostaneme jakési osmičky. Ty překládáme na polovinu, navlékáme jednu do druhé, můžeme střídat barvy a skládat, skládat, až máme řetěz dost dlouhý.

 Řetěz z dvou propletených pásků

Vystřihneme dva úzké proužky papírů různých barev, dostatečně dlouhé. Vyzkoušejte nejdříve na kratších proužcích pevnějšího papíru.

Dva konce obou papírů složíme na sebe v pravém úhlu a stále překládáme jedem pásek přes druhý. V rukou máme malý čtvereček o straně šířky pásku, který narůstá „do výšky“, čili do délky řetězu. Je to velmi jednoduché, vyzkoušejte! Pásky se dají nadstavovat tak, že začátek nového proužku papíru překládáme zároveň s končícím proužkem.

 Srdíčko s propletenými pásky

Podle tvaru střihu vystřihneme díl jedné i druhé barvy. Nastřihneme tak, jak jsou naznačeny čáry. Opět obě části dáme kolmo na sebe a proužky proplétáme. Nakonec buď upravíme do tvaru srdce a  konce slepíme, nebo Pokud je srdce z měkkého papíru, konce obrátíme tak, aby visely jako třásně dolů.

 

Kruhová ozdoba s třásněmi

Z tvrdého bílého papíru vystřihneme pruh 18 cm dlouhý a 3 cm široký a slepíme do kruhu.

Pak kus bílého hedvábného papíru přeložíme na polovinu – dostaneme obdélník o stranách 18 x 20 cm. Na jedné straně rozstříháme na úzké proužky – třásně. Nerozstříhaným okrajem se nalepí okolo kruhu s tvrdého papíru. Nakonec můžeme nalepit zlaté hvězdičky, nebo jiné ozdoby.
Kruhovou ozdobu můžeme udělat v různých barvách, ozdobně polepit, nebo pomalovat. Máte-li náhodou kousky rozbitého zrcadla, nalepte je na kruh.
Ale pozor, nepořežte se a zrcátko kvůli tomu nerozbíjejte, přináší to smůlu.
K tomu se vystřihne proužek délky 15 cm a šířky 3 cm na závěsné ucho. Ozdoba se však lépe vyjímá, když ji zavěsíme na nit, uvázanou v protilehlých bodech kruhu (třeba prošijeme jehlou s nití). Všechny vánoční ozdoby jsou hezčí na delších nitích, pěkně se houpají.

Zrcadlové ozdoby

Kousky zrcátka, nebo lesklá sklíčka jsou hezké, když je nalepíte na různobarevné hvězdičky, měsíčky, anebo jiné tvary. Musí se zavěsit na dlouhé nitě, pak krásně odráží světlo svíček na stromečku.

 

Závěs

Z hedvábného, nebo zlatého papíru vystřihneme čtverec o straně třeba 15 dm , dvakrát přeložíme podle úhlopříčky.

Čtyři strany čtverce tvoří základnu trojúhelníka. Nastřihujeme rovnoběžně se základnou střídavě na  obou stranách podle obrázku. Rozvineme, do středu můžeme vložit cukrovinku. Dva z krajních pásů zavěsíme na nit. Vahou se ozdoba protáhne.

Lustříčky

jako samostatná ozdoba, nebo se připevní na malé elektrické svíčky. K tomu potřebujeme barevný nebo i bílý krepový papír a drát. Z drátu uděláme kruh o průměru asi 5 cm. Ovine se kruhovým papírem a nahoře stáhne nití. Po obvodu našijeme barevné korálky, můžeme ozdobit flitry (lesklé zlaté nebo stříbrné penízky.) Kruhové ozdoby – vystřihneme z krepového papíru přes vroubky pásky 1 cm široké a 10 cm dlouhé a po jedné straně prošijí předním stehem . Stáhnou se v kruh, přišijí k lustru a do středu kruhu našijeme korálek, nebo flitr.

 

Košíčky pro drobné dárky

Různé košíčky se zhotovují z tvrdého papíru. Mohou být různého tvaru.

Obrázky  ukazují několik košíčků. Košíček slepíme, nebo sešijeme. Vnitřek košíčku vyložíme nejlépe hedvábným papírem, hodí se bílý ubrousek, zvláště tehdy, budeme-li košíček plnit cukrovinkami. Okraje ubrousku se přehnou přes okraj a přilepí. Vnější stanu košíčku pomalujeme, polepíme ozdobami, nebo krepovým papírem, nastříhaným s třásněmi. Košíčky zavěsíme na stužky, nebo nitky na stranách košíčku a spojí.

 Nemáme-li po ruce vhodné lepidlo, můžeme si je lehce vyrobit. Do malého množství vroucí vody nalijeme kašičku z vody a mouky. Vaříme a mícháme, až dostaneme lepkavou hmotu. je to lepidlo bez chemikálií a k lepení papíru má dobré vlastnosti.