FIA EUROPEAN TRUCK RACING CUP 2001
 

Stále větší pozornosti diváků se i v naší republice těší závody tahačů na okruzích. Evropský šampionát v tomto přitažlivém sportu se datuje již od roku 1985, kdy byl ještě rozdělen na třídy I, II a III. 

Tato klasifikace skončila rokem 1993 a od následující sezóny se Evropský pohár dělí na třídy Race Trucků a Super Race Trucků.

V Race Trucích slavila úspěchy i Česká republika, když v letech 1995 1996 se stal mistrem starého kontinentu Martin Koloc na finském voze SISU.
Společnost Kabel Plus Sport a.s. jiř třetím rokem přibližuje televizním divákům celý seriál závodů Super Race Trucků na obrazovkách nejprve TV Galaxie a Hallmark, v současné době pak na TV3.


V miléniovém roce jsme měli ve třídě Super Race Trucků svého zástupce ve stáji Šmíd Truck Racing Teamu s pilotem Stanislavem Matějovským na voze Tatra, který byl vybaven motorem M.A.N. 

V roce 2001 doznala kategorie Super Race Trucků další podstatnou změnu – rozdělení na kategorii A, ve které jede devět tahačů a B s pěti vozy. Kategorie B má oproti kategorii A omezen výkon o 10 %.

Letos máme na okruzích i dalšího našeho zástupce. Ryze českou stáj Buggyra Racing team v čele s bývalým skvělým pilotem Martinem Kolocem. V Roudnici nad Labem vyvinuli a zkonstruovali český truck Buggyra MK001, který jede v Super Race Trucích v kategorii A. Za volantem tohoto vozu je německý pilot Gerd Körber, evropský šampión z roku 1991 a loni třetí na starém kontinentu.

První zářijový víkend je termínem už 8. kola Evropského poháru, jehož dějištěm bude severočeský Most. A na koho se fanoušci mohou těšit?
V kategorii A např.:
Gerd Körber s naší Buggyrou (startovní číslo 3)
Fritz Kreuz pointner na M.A.N. u Hasseröder Teamu Müller (číslo 11)
Loňský titul mistra Evropy obhajuje Fin Harri Luostarinen na britském Caterpillaru TRD stáje Chris Hodge Team se startovním číslem 1.

V kategorii B má vedoucí jezdec Stanislav Matějovský na Tatře Jamal startovní číslo 18. Jeho největším soupeřem je Francouz Noël Crozier na M.A.N. s číslem 11 – Team Crozier. Další M.A.N. číslo 12 pilotuje Švéd Boije Ovebrink – Team Ovebrink.

Jaroslav Sezemský – redaktor KABEL PLUS SPORT a.s