EXTRÉMNÍ SPORTY (Seriál)

Úvod do extrémních sportů

Lidstvo se věnuje sportům od nepaměti a hledá v nich zdroj zábavy, vzrušení, případně ověřuje vlastní schopnosti. Postupem doby vznikaly pod vlivem doby nové sporty, které se však časem staly tradiční a tak se v tomto začarovaném kruhů hledá dál.

V posledních desetiletích se mládež už nechtěla angažovat v klasických sportovních odvětvích a začala hledat jinde. Nejde jen o zábavu, ale především o zvýšení hladiny adrenalinu v krvi z nestandardního výkonu.
Hranice adrenalinu je však pro každého jinde, vrcholoví extrémní sportovci mohou zažívat totéž, co pro třeba staré lidi znamená přejít rušnou ulici.
Postupně vznikaly a vznikají nové sporty a na ně samozřejmě reagují výrobci netradičního sportovního náčiní. A pochopitelně se organizují soutěže, kde se utkávají ti nejlepší. Nejznámější akcí jsou letní a zimní X-Games (něco jako olympiáda extrémních sportů).

Letní sporty
B.A.S.E. jump (Building (budova), Antennas (Vysílař), Span (mostní oblouk) a Earth (země, útes))
Bike (MTB, BMX)
Bouldering (climbing)
Cliffdiving
In line (vert, street)
Freestyle motokros
Skateboarding (vert – U rampa, street)
Surfing (klasický i longboardy, kitesurfing, skysurfing, windsurfing)
Streetluge
Wakeboarding

Zimní sporty
Bikercross
Lyže (big air, U rampa, freeride, aerials – akrobatické lyžování)
Snowboarding (big air, slalomy, freeride, boardercross, U rampa)
Snowcross (sněžné skútry)

Situace u nás

Nejrozšířenějším extrémním sportem v Česku je bezesporu snowboarding. K těm dalším patří skateboarding, in-line a biking. Ovšem jsou lidé, kteří provozují i wakeboarding, freestyle motokros, surfing a další sporty.
Mezi české závodníky, kteří se dokázali prosadit mezi světovou špičku například patří: Michal Maroši, Michal Prokop, Petr Kraus, Josef Dressler (bike), Aleš Valenta (akrobatické lyžování), Karolína Salavcová, Martin Černík (snowboarding), Martin Prokš (wakeboarding), Petr Kuchař (freestyle motokros) a další.

Je zajímavostí, že mezi extrémními sportovci různých odvětví není přílišná řevnivost. Většinou každý uznává, že ten druhý jde ve „svém“ sportu na hranici tělesných a duševních limitů. Dokonce i při soutěžích se „rivalové“ podporují a mají radost z úspěchu druhých i na úkor svého vlastního umístění. Dalším důvodem, a to o nic menším, jsou další činnosti spojené s extrémními sporty – podobný styl oblékání, poslouchaná hudba, společné párty.

O čem tedy extrémní sporty jsou? 
O překonávání sebe sama a především o svobodě a pohodě...


Ondřej Krátoška
redaktor KABEL PLUS SPORT a.s.