Detektivní matematika

Díváme-li se do velmi dávné historie, před mnoha tisíci lety, vždy v ní najdeme určitou podobu matematiky. Tehdy se jí neříkalo matematika. Těžko bychom se dopátrali, kdy vlastně vznikala podoba matematiky. Lidé počítali už dávno, stavěli krásné stavby, obrovské pyramidy a chrámy. K tomu potřebovali různé 
i velmi složité  výpočty. Ale nebyla to ta matematika, která se používá dnes. Byly to návody, jak co vypočítat, vlastně jakési recepty, jako když vaše maminka peče dort. Už tehdy lidé uměli vypočítat mnoho věcí. Učení vypadalo tak, že se učili nazpaměť různé návody.
 A to je právě ten způsob, který vy byste vůbec neměli používat.
Kdy si myslíte, že vznikla matematika?
Taková, jako je u nás známá, a která se dnes používá ve vědě i technice, v astronomii, lékařství a vlastně všude.
Už  600 let před naším letopočtem, to znamená, že je to 2600 let. Její objevitel se jmenoval Pythagoras a žil na území dnešního Řecka. Vymyslel také slovo matematika.

Od té doby se začala matematika měnit.

V čem? Do této doby se učily návody, jak se co vypočítá. Ale Pythagoras přišel na to, že to takto nestačí. Že se musíme ptát - proč tomu tak je?
A jestli je to skutečně pravda?
Správná matematika je detektivní pátrání. A dokazování toho, že máte pravdu. 
Milí žáci, kteří teprve s matematikou začínáte, nebo i ti z vás, kteří jste ve vyšších třídách. Staňte se detektivy!
Pro začátek se musíte naučit několik, zdá se, samozřejmých věcí. 
Ale i ty se musely kdysi dokazovat. Co dělá dobrý detektiv? Zjistí si fakta, čili to, co je známé, a pátrá po neznámém. Je to metoda, která se dá naučit. Tak pracuje každý objevitel, každý vynálezce. A stále se musí ptát: Proč tomu tak je,  a je to pravda?
Objevování záhad je velmi zajímavá práce, která člověka baví. Matematika je objevování záhad. Je to napínavá a pěkná práce, nejen  vypočítávání něčeho. Je to přemýšlení, kterému se naučte, a pak se vám matematika stane zábavou.

Hana Daňková