Móda před sto lety

Móda dnes nezajímá jen děvčata, ale i chlapce. Nejznámější módní návrháři v historii byli většinou muži,
i když se proslavilo také hodně žen. Například Coco Chanelová. Dodnes se určitému druhu kostýmů říká chanelovský. Takže tento článek je určen chlapcům i dívkám, a možná bude zajímat i vaše maminky. Chceme, aby program JABLKO byl bohatý, a měli jste v něm možnost výběru, i když by nás samozřejmě těšilo, že se budete zajímat o všechno.

V tomto článku si  vybereme módní téma z konce minulého století. Podíváme se, jak se oblékali lidé před sto lety.

Oblečení lidí vždy souvisí se způsobem života lidí, proto se také v seriálu o módě zmíníme o tom, jak lidé žili. Nebyla televize, film byle svých začátcích. Žádné videokazety, ani “kazeťáky”. Představte si, že byste najednou zůstali bez těchto vymožeností!

Co byste asi dělali se svým časem ? Určitě byste jej také dobře využili, jak to udělaly děti a mládež té doby. Z konce minulého a začátku tohoto století se zachovaly nádherné ruční práce, kterým se dívky věnovaly. Bylo samozřejmostí, že si skoro každá dívka připravovala výbavu, a podle svých možností ji vyšívala a šila. Teď mně napadlo - víte vůbec, děvčata, co to je – výbava? Bylo to skromnější, nebo bohaté “vybavení” dívky, která se vdávala. Povlečení na postele, utěrky, ubrusy, věci potřebné v domácnosti. Na venkově byl zase vzácný "štůček” plátna. (štůček -srolovaný kus látky)

Bohatší nevěsty měly jednotlivé kusy povlečení bohatě zdobené velmi pracnými výšivkami, a nesměly chybět monogramy. Ty vyjadřovaly jméno nevěsty a většinou příjmení, které bude mít nevěsta po svatbě. Tehdy šlo všechno pomaleji, než dnes. Zpravidla se dívka nejdříve musela zasnoubit, a svatba byla třeba až za dva nebo i více let. Stávalo se však také, že se nevěsta se svým snoubencem rozešla, a to byl malér také v tom, že se musely všechny monogramy párat, a vyšívat nové. Byla jiná doba, a rozchod se snoubencem bylo pro dívku hanbou. Ale musíme říci, že se to nestávalo až tak často. Dívky i tato doba brala lásku a vztahy mužů a žen uvážlivěji, než dnes. A mladí muži se snažili nejdříve postarat o svoji existenci, o vzdělání a zaměstnání, a teprve se oženit. Tím, že měli lépe postaráno o zabezpečení mladé rodiny, ušetřili si mnoho starostí.

Ale vraťme se k módě.
1rok.gif (6807 bytes)Dítě jeden rok staré

Zde vidíme, že módu nemůžeme oddělit od doby a způsobu života v ní.
Musíme si říci nejdříve všeobecný poznatek, že se zásadně lišilo oblečení městské od venkovského.

Tento rozdíl setřelo až naše století – dvacáté a to teprve až v jeho druhé polovině. Na ženskou módu mělo vliv zaměstnání ženy, její vstup do zaměstnání. Do této doby se práce dělí na mužskou a ženskou, od ženy se očekávalo, že bude v domácnosti vychovávat děti, a muž vydělávat peníze.
Koncem minulého století se teprve pomalu otvíraly brány škol i pro děvčata. Studentka Gymnázia byla před sto lety vzácností. Na školních fotografiích z těchto let vidíme uprostřed celé třídy mladých mužů jen sem tam dvě, tři dívky.

Devatenácté století a přelom století dvacátého je také charakterizováno vznikem továren, manufaktur, mnoha objevy a vynálezy. Také vynálezem šicího stroje.

V továrnách pracují ženy, většinou venkovská děvčata, která nemají vzdělání, a proto jejich práce není dobře ohodnocena.
Děvčata se musela těžce prosazovat. Začínají pracovat v kancelářích i v jiných zaměstnáních.
Do práce v továrně, ani v kanceláři se už nehodí typ krásného, avšak nepraktického ženského oděvu. Mimochodem, šicí stroje se začínají do domácností rozšiřovat až v této době, (i když jejich princip byl objeven už dříve).

M_5_12.gif (6103 bytes)V módě začátku 20.století vzniká výrazný předěl.
My se v obrázcích podíváme na oděv, který s dvacátým stoletím zaniká. Ženy minulého století musely být sešněrované v těsném oděvu po celý den. I takový ranní župánek byl dost složitý a vůbec ne pohodlný.

Kolik metrů látky padlo na takový oděv! Jen na jeden rukáv určitě víc, než na sukni dnešní dívky. Však se také látky vyráběly ve větší šířce, až 2,60 m místo dnešních 90 cm, nebo 1,30 –1,40 m.
A co dětské oděvy! Dovedete si představit, že pro vaše hraní by bylo praktické toto oblečení, jaké má na obrázku dívenka se švihadlem?   Musela být dosti šikovná, aby jí skákání šlo dobře! A na obrázku vedle je obleček děvčátka a chlapce ke koupání! Dívce v kloboučku je šest let a jde na procházku.

plavkyd.gif (13047 bytes)Koupací oblek

Jak vrcholně praktický a moderní se jevil v té době lyžařský oblek! Syntetické materiály, ze kterých jsou dnešní úbory lyžařů ještě neexistovaly! Zrovna tak, jako ostatní vybavení. Ale taky se svahy nesjížděly tak rychle, jako dnes!

A oblečení pro ostatní sporty? Pro jízdu na koni, tenis a veslování byly “moderní” obleky z následujících obrázků.

 

 

 

 
Děvčata, prohlédla jste si dobře dobové obrázky konce 19. století? Pokusily jste se, představit si sebe v takových kostýmech? Nepochybuji o tom, že byste se sobě určitě líbilä, a nejen sobě ! V dnešní době, kdy se nekladou módě meze, a zakládá se na originalitě, není důvodu, aby si některá z vás, která jste šikovná na šití, nepřipravila něco podobného na ples, třeba i na ten maškarní. Někdy stačí uplatnit jen některý prvek na dnešním typu oděvu, a máte originální model.

A co kdybyste si něco podobného ušily pro vaši panenku?
Nebojte se šití ani pro sebe, ani pro loutky. Požádejte maminku o zbytkovou látku, nebo o kusy nepotřebného oblečení, které můžete rozstříhat. Podívejte se na nakreslené střihy, a pokud jste ještě nic nešila, všechno se dá naučit! Není to vůbec těžké. Maminka, nebo babička vám určitě poradí. Že nemáte šicí stroj? Představte si, že všechny historické oděvy až do minulého století se šily ručně. Ručně se šijí ještě dnes drahé modely, které slavní světoví módní návrháři předvádějí na svých přehlídkách.

Jestli se vám podaří ušít nějaký dobový obleček pro panenku, a jste ochotni ho oželet, pošlete nám jej. Uveřejníme všechny v některé příštím článku.
Přeji vám při šití hodně zábavy a pěkný pocit z této práce. Věřím, že jistě někdo z vás, kdo čtete tyto řádky, bude slavný módní návrhář, nebo návrhářka.