Začínáte číst seriál o módě.

        V několika článcích proběhneme celá staletí a podíváme se ve stručnosti, jak se lidé oblékali. Z počátku to nebyla "móda" - bylo to jen odívání. Jaký je rozdíl mezi "odíváním" a "módou"?
Odívat se můžeme do všeho, jen tak, abychom byli oblečení, ale odívat se "módně" už znamená vyšší pojem, znalost oblékání současné doby.
Na počátku našeho věku byl oděv velmi jednoduchý, splňoval svůj úkol, říkáme, že byl jen "funkční". Prostí lidé neměli na výběr ani množství, ani materiály. Hrubě tkané látky a kůže byly všechny stejné.
Až oděv bohatých začíná mít jiný vzhled, látky se barví, zdobí. Toto oblečení je velmi drahé, šije se ručně, podšívá se  jinými látkami (v našich podmínkách jsou příbytky -  hrady a zámky studené), pošívají se drahými kameny. Ale o tom všem se dočtete v tomto seriálu MÓDA.
Nejdříve se půjdeme podívat do starého Egypta 3000 let před naším letopočtem a později.

MÓDA EGYPTA

R.3000 před n.l. - 300 n.l.

Naše kultura má své kořeny v Řecku a Římě. A počátky kultury těchto zemí trochu souvisí s kulturou Egypta, který byl obilnicí Říma.. Podíváme se tedy v našem seriálu nejdříve do Egypta. Zeměpisná poloha předurčuje oblečení k tomu, aby bylo lehké do horkého podnebí. Chudí lidé se oblékali velmi spoře, bohatí do oděvu, který nemusel chránit, pouze zdobit.

egypt_2.gif (10566 bytes)

Hlava královny Nefertiti

Král Rahotep a jeho žena Nofret
Malované vápencové sochy konvenční barvy,
na mužovi červenohnědá, na ženě krémovožlutá.
Typický široký límec ze šperků

egypt_4.gif (27041 bytes)Malba v hrobce správce Chnemhotepa
Krátké kalasiris jednoduchého střihu z modře, zeleně a červeně vzorované, pravděpodobně potištěné látky

 


Podobu oděvů nám ukazují sochy i dochované podobizny v hrobkách.
Kultura starověkého Egypta se vyznačovala stálostí a uniformitou. Obrovské pyramidy symbolizují tuto neměnnost, která přetrvala věky. Pyramidy skutečně díky  své stálostí  zachovaly malby, které říkají mnoho o životě starých Egypťanů.
Postava na egyptských památkách je geometricky stylizována do štíhlé sloupovité podoby s širokými rameny, a s ní byl stylizován i oděv. Ošacení po mnoho století zůstává beze změny, je předepsáno konvencemi a přísnými pravidly. Zachovaly se sochy a malby v hrobkách. Na malbách byla předepsána i barva pleti - muži červenohnědá, ženy a děti žlutokrémová, otroci měli obličeje velmi tmavé.
Oblečení mužské - to jsou bederní roušky, trup je ponechán volný. Bederní roušky králů, bohů a jejich družiny se výrazně odlišují od roušek otroků. Jsou pestré a bohatě vyzdobené.
Ženský šat (kalasiris) je z jemného plátna a přiléhá k tělu. Sukně sahá do poloviny lýtek a má zvýšený pas. Je úzká a naznačuje, že i délka kroku vznešených byla přísně stanovena.
egypt_4a.gif (19678 bytes)Služebníci domu Sebechotepova - malba v hrobce
Tuniky s rukávy jsou z lehké, bílé bavlněné látky
krátké paruky a delší bederní rouška


egypt_5.gif (24569 bytes)Bohyně Izis doprovází královnu Nefertári na onen svět. Malba v hrobce královny.   Nefertári je v bílém kalasiris se širokým  zlatým límcem   a na hlavě má královské symboly moci. Bohyně Izis je v přiléhavém, vzorovaném oděvu.

 

 

 

 

 

egypt_6.gif (12439 bytes)Sklizeň lnu
jednoduché pracovní oděvy

 

 

Mužský i ženský šat je založen na kontrastu barvy i materiálu. Bílá barva látky a jednoduchost střihu kontrastuje s barevností korálů, nejčastěji v modrých a zelených barvách.
Barevné pásy korálů a ozdob tvoří široký límec, typický pro egyptskou módu.


egypt_7.gif (30178 bytes)Izis přijímá Rámessa III. a jeho syna.
Dvorní oblek faraónů (uprostřed)

Muži i ženy se líčili, zvýrazňovali si oči, obočí i ústa. Nosili  paruky s typickým účesem.
        Později si ženskou část oblečení - kalasiris- přisvojují i muži. Objevuje se nová část oděvu-svrchní plášť. Je to vlastně šála, zřasená a překřížená na prsou.
V Egyptě se uplatňovaly všechny druhy šperků, které vynikaly dokonalými technikami tepání, rytí i cizelování, používá se drahých kamenů i jejich nnáhražkami. Tvoří se brože, náramky, náušnice, prsteny i čelenky. Egyptské šperklařství položilo základy i našemu šperku.

egypt_1.gif (39345 bytes)Objev Tutanchamónovy hrobky v roce 1920 vyvolal velký zájem o egyptské umění .

 
Druhá ze tří rakví Tutanchamóna v tvaru mumie
Z Tutanchámonovy hrobky v Thébách
Pozlacené dřevo vykládané skelnou hmotou a drahokamy.