Zima v přírodě


Prosinec je měsíc, kdy příroda odpočívá a zdánlivě v ní není co k vidění. Ale to je opravdu jenom zdánlivé. Kdo se umí v přírodě chovat, najde v ní i v zimě mnoho zajímavého k vidění. Protože mnohá zvířata při velké sněhové nadílce a velkých mrazech těžko shánějí potravu a některá i bojují o život, máme příležitost jim pomoci a to je pro každého opravdu krásný pocit.

Priro_kalen_2_1.jpg (20911 bytes)

Co můžeme zažít v zimní přírodě?
Kdo je ranní ptáče a přivstane si, může zahlédnout skupinku zvěře u krmelce. Východ zimního slunce je také zajímavý. První paprsky zbarví jinovatkou postříbřenou přírodu do růžova a do oranžova.

Zajímavé je pozorování stop zvířat ve sněhu. To je dobrodružství, které se nám nenaskytne v žádné jiné roční době. Co je na pozorování stop tak zajímavého? Vydejme se někdy po nějaké stopě. Na chvíli budeme moci následovat zvolené zvíře po jeho tajných stezkách. Ze stop lze vyčíst, zda se pohybovalo volně nebo prchalo před nepřítelem či pronásledovalo kořist.

Např. stopy veverky nám prozradí, z kterého stromu seběhla a kde hledala své zahrabané oříšky. Stopy srn a srnců nás zavedou ke krmelci nebo např. k seníku, kde si zvířata přilepšují ke svému chudému zimnímu jídelníčku. Máme-li štěstí, objevíme stopy lišky, podobné stopám psů.
Sledování zaječích stop je velmi nevděčné, protože zajíci často kličkují a honí se v kruzích, takže se pak také ten, kdo je následuje, musí pohybovat podle nich.
Pěkně viditelné jsou ve sněhu stopy ptáků.
Velké, výrazné stopy labutí nebo menší stopy kachen s plovací blánou mezi prsty.
Stopy bažantů
podobné stopám slepičím.
Ve městech můžeme vyčíst z ptačích stop drobných ptáčků, kde nacházejí potravu. Příležitost pozorovat je - mají zvláště ti, kteří pro ně již na podzim připravili směs chutných semínek a plodů a vyrobili pro ně krmítko. Pozorovatel brzy zjistí, kdo je na krmítku pánem, kdo vyhání ostatní drobnější ptáčky a jakou si vybírá potravu.
      Krásná je i spící krajina, zabalená do sněhových čepic, potažená ledovým povlakem, v němž se rozkládají sluneční paprsky v barvy duhy. Ledové krápníky a zmrzlé vodopády na potocích, ledová tříšť a ledová zrcátka zmrzlých louží.

Na zimě je krásná také možnost věnovat se zimním sportům.
Už jste se někdy podívali na protější břeh rybníka nebo řeky, na vzdálený ostrůvek? Tuto příležitost máme právě teď v zimě, kdy je voda zmrzlá a cesta za jejich poznáním otevřená a bezpečná.

Prosinec rozhodně není měsícem, v němž se nic zajímavého neděje. To může tvrdit jen ten, kdo se neumí dívat.