Text, foto: Eva Pazourková

Motýli

Motýli jsou v systému, vytvořeném zoology zařazováni mezi hmyz. Jejich tělo je stavěno podle základního "hmyzího vzorce": je článkované, složené z hlavy, hrudi a zadečku, 3 párů končetin (nožiček) a 2 párů křídel. Přesto jsou motýli v něčem od ostatních zásadně odlišní. Je to hlavně stavbou motýlích křídel, dále např. tykadly a ústním ústrojím, které tvoří většinou dlouhý, spirálovitě stočený sosák.
Motýli jsou velmi vyhledávaní sběrateli pro velkou rozmanitost a krásu. Právě motýlí nádhera stála mnohdy u zrodu budoucího velkého přírodovědce.
Doba, kdy kdekdo sbíral, sušil a napínal motýly a ukládal je do dřevěných krabic, možná už skončila, neboť motýlích exemplářů není u nás v přírodě vidět tolik jako dříve. Příčinou jsou většinou zásahy do krajiny, z níž mizí    rostliny důležité pro vývoj motýlích housenek. Samotný motýl již není tolik náročný na výživu jako jeho housenka, živí se nektarem, saje kapičky vody s rozpuštěnými minerály.
Že však sběratelé a znalci zcela nevymřeli, se můžeme přesvědčit na různých burzách exotických zvířat a rostlin. Náhodný návštěvník se zde nestačí divit, jak nádherné druhy např. tropických motýlů existují. Často pak podlehne kouzlu duhových barev a některého si přinese v krabičce napíchnutého na špendlíku domů.
V čem je krása motýlů? Motýli mohou mít různý tvar těla, křídel, tykadel. Podle nich můžeme poznat, zda se jedná o denního nebo nočního motýla, dobrého letce nebo pomalého třepetálka. Nejzajímavější však jsou motýlí křídla. Mají v hmyzím světě jedinečnou stavbu. Na křídlech se nacházejí šupinky, které vznikly ze stejného základu jako chlupy na těle jiného hmyzu. Šupinky mohou být vyplněny různými barevnými látkami, které pak dávají barvu křídlu v místě, kde se nacházejí. Jindy uvnitř šupinek není pravé barvivo, ale v šupince dochází k lomu světla a vytváří se zde duhový efekt. U některých druhů se na křídlech vyvinuly kruhovité skvrny. Říkáme jim oka a toto označení není jen náhodné. Jejich úkolem je napodobovat oči. Při náhlém rozevření křídel ukázaná oka - oči, zastraší nepřítele. Než se nepřítel vzpamatuje z úleku, motýlek se svým klikatým letem odtřepetá pryč a ukryje se. Podobně působí jiný "fígl", který používají např. noční motýli. Pod nenápadnými křídly na povrchu jsou druhá, výrazně zbarvená. Když selže první způsob obrany - nenápadnost, motýl prudce rozevře křídla, odhalí nápadné barvy a vystraší pronásledovatele. Než se ten vzpamatuje, sedí motýl opět na podkladu, s nímž bezvadně splyne.