Zvířata, která nepotkáme v naší přírodě.


Priro_clane_1_1.jpg (13612 bytes)Austrálie je země, kde žijí tak zvláštní zvířata, že se zdá, jako by k nám přišla z pohádky.
Vačnatci jsou živočichové, kteří se vyskytují výhradně v Austrálii, nikde jinde na světě je nenajdete.
Mláďata těchto zvířat přicházejí na svět nepřipravená k samostatnému životu, bez srsti a slepá, a proto se po porodu co nejrychleji snaží dostat do útulné a bezpečné matčiny kapsičky. Tam tráví týdny až měsíce, dokud nedospějí a netroufnou si zkusit svět na vlastní pěst.

Určitě znáte dvě nejznámější - koalu a klokana. Klokana v podobě Skippyho a koalu jenž byl modelem pro známou hračku - medvídka Teddyho


Koala
Priro_clane_1_2.jpg (12532 bytes)Vidíme-li na konci větve sedět tohoto rozkošného vačnatého medvídka, který po nás otáčí svou velkou kulatou hlavu s důvěřivýma oranžovýma očima, máme bezprostřední dojem hezoučké hračky. Tento dojem je ještě zesílen hustou jemňoučkou stříbřitě nebo hnědošedě zbarvenou srstí, velikýma chundelatýma ušima a komickým knoflíkovitým čumáčkem. Na rozdíl od klokanů jej nemůžeme vidět u nás v zoologické zahradě, protože se živí pouze listím eukalyptů, které rostou v dostatečném množství jenom v Austrálii.
Jsou velmi přítulní a přívětiví k lidem, jak vidíte i na fotografii.Víte, že koala v řeči domorodých obyvatel Austrálie znamená "ten, který nepije"?

Klokan
Priro_clane_1_3.jpg (10050 bytes)Na rozdíl od koal je klokan skoro povinný a velice oblíbený inventář každé zoologické zahrady, takže máme možnost se s ním seznámit i u nás. Každý z vás určitě viděl obrázek klokana s mládětem v kapse.

 Klokani svými gesty jsou jako lidé při rozhovoru
Klokan má velmi silné zadní nohy a proto výborně skáče. Při pomalém pohybu se opírá o ocas a krátké přední končetiny, a teprve potom může nadzdvihnout zadní nohy a posunout je kupředu.
Klokani, ostatně jako všichni vačnatci, jsou považována za zvířata tupá a primitivní. Jedinou výjimkou byl již zmiňovaný Skippy z australského seriálu, ale toho, co dokázal on není žádný pravý klokan nikdy schopen.

Vombat
Priro_clane_1_4.jpg (6332 bytes)Vombati jsou nejbližší příbuzní koalů, dalo by se říci, že to jsou jejich bratranci. Živí se rostlinami a stejně jako koaly jsou to noční živočichové. Na rozdíl od koal žijících na stromech, jsou vombati pozemští živočichové. Mají zavalité tělo a trochu připomínají přerostlé morče. Vombati mají obrovskou sílu, jejich nohy jsou krátké, zakončené mohutnými drápy - prizpůsobeny k hrabání podzemních nor.

Papoušci
Priro_clane_1_5.jpg (11310 bytes)Dalo by se říci, že Austrálie je zemí papoušků. K jedněm z nejhlučnějších patří papoušek kakadu. Má silný zobák a svalnatý jazyk což je velmi důmyslný otvírač tvrdých semen a ořechů, kterými se živí.

Priro_clane_1_6.jpg (5519 bytes)Velmi pestrý je papoušek lori horský, který hýří modrou, zelenou žlutou a oranžovou. Tito papoušci mají poměrně malý zobák a jejich jazyk má na špičce jakýsi štěteček, kterým vybírají z květů svou potravu - sladkou šťávu, nektar.


Z Austrálie píše Petra Dušková