Zvířata - symboly letních olympijských her
v Sydney

Ptakopysk, ježura a ledňáček kookaburra patří mezi známé a oblíbené živočichy, které v přírodě nalezneme pouze v Austrálii. Proto byly vybrány jako symboly olympijských her. Dostali i jména - ptakopysk se jmenuje Syd, ježura Millie a kookaburra Olly.
Ptakopysk a ježura jsou vejcorodí savci, neboť mláďata se rodí z vajec a sají mateřské mléko.
Syd
Priro_clane_2_2.jpg (5355 bytes)
Ptakopysk je podivný tvor, který vypadá, jakoby byl sešitý z několika různých zvířat. Končetiny vypadají jako kachní, prsty jsou spojené plovacími blánami a zakončeny drápy. Ptakopysk žije v norách na břehu řek. Je dobrý plavec a do vody chodí lovit svou potravu - převážně za svítání nebo za soumraku.
Priro_clane_2_3.jpg (3018 bytes)Živí se vodními živočichy, velmi si pochutná např. na racích, jejichž krunýře drtí širokým zobákem, který se také podobá kachnímu. Tělo má pokryto hustým kožichem, který je nepropustný pro vodu a je zakončeno ocasem, který ptakopysk používá jako kormidlo při plavání a má v něm zásoby tuku.

Millie
Priro_clane_2_1.gif (10349 bytes)Ježura australská se podobá zavalitému ježkovi. Tělo má pokryto hnědočernými chlupy, které se na zádech a bocích spojily v krátké ostny. V nebezpečí se ježura dokáže velmi rychle zahrabat, takže ze země za chvíli koukají jen ostny na zádech. Ježury se živí mravenci a termity, které nalepují na svůj dlouhý jazyk. Ten je vystřelován z rourkovitě srostlé bezzubé tlamičky. V létě jsou ježury aktivní v noci, neboť teplo nemají právě v oblibě.

Olly
Priro_clane_2_4.jpg (6605 bytes)Kookaburra - je největší ledňáček na světě. Je veliký asi 45 cm, má mohutný zobák a velkou hranatou hlavu. Živí se drobnými živočichy - hmyzem, hady a ještěrkami. Svou oběť někdy zabíjí zajímavým způsobem - zobákem chytne hada za hlavou, vynese jej do velké výšky a pustí jej na zem. Často žije i v blízkosti lidských obydlí. Má zvláštní hlas, který zní jako lidský smích, kterým ráno budí široké okolí. Proto se mu říká smějící se ledňáček.

 

Z Austrálie píše Petra Daňková