O dívčím oddíle píše   Zuzana Keményová

Dívčí oddíl Mladé Lvice

 

Nebojte se, nekoušeme!
Jedná se totiž o dívčí oddíl Mladé Lvice, který patří pod Českou tábornickou unii. Jsme parta holek ve věku od 6 do 15 let a fungujeme již téměř 10 let. Máme klubovnu nedaleko Václavského náměstí a scházíme se v ní pravidelně každý čtvrtek. Společně trávíme některé víkendy a většinu prázdnin. V létě jezdíme každoročně na tábory do indiánských tee-pee a v zimě jezdíme běžkovat a sjezdovat do hor.
Kdo jsou Mladé Lvice?
Vznikly jsme v roce1990 jako Tábornický klub "Mladé Lvice"  z iniciativy několika dívek z centra Prahy. Napadlo je, že místo poflakování se po ulicích Prahy by si mohly hrát a učit se tábořit, a tak založily náš oddíl.
V té době jsme byly družina skautek ve středisku Junák Praha. Tenkrát náš oddíl čítal pouze 8-10 dívek a byly jsme rozděleny do dvou družin. Každou z nich vedla nejzkušenější z dívek, takzvaná šestnice. Vedle hlavní vedoucí nám pomáhali s vedením rodiče dětí, kteří nechtěli, aby jejich dítě marnilo čas sezením u televize, nebo aby se nechytlo pouličních gangů a drog.
V roce 1991 se po odchodu tehdejší vedoucí oddíl prakticky rozpadl.
Proto jsme si začaly hledat novou vedoucí, ne z řad skautů, ale mimo skautskou organizaci. S novou vedoucí, která byla maminkou jedné z dívek, jsme se začaly vzdalovat skautu, až jsme v roce 1992 od skautů odešly úplně.
Ještě v témže roce jsme se nechaly zaregistrovat jako Mladé Lvice v České tábornické unii, a staly jsme se regulérním tábornickým oddílem.

A co děláme nyní ?
Dnes má náš oddíl 17-25 dívek ve věku od 7 do 18 let. Jsme rozděleny do tří družin, které vedou šestnice. Starší dívky tvoří samostatnou družinu a jejich šestnicí je vedoucí. Scházíme se pravidelně na schůzkách v naší klubovně poblíž Václavského náměstí, kde si hrajeme a učíme se teorii táboření a přežití v přírodě. Naše nováčky učíme především jak mít rád a chránit přírodu.

 

O_vas_vyves_6_2.jpg (20300 bytes)

 

Na schůzky chodíme také do muzeí a divadel, v létě i na koupaliště.
Některé víkendy a většinu prázdnin trávíme společně na oddílových akcích.
Například letní prázdniny trávíme na táborech v indiánských tee-pee, v zimě zase jezdíme lyžovat. Pro starší dívky pořádáme akce ve ztíženém přírodním prostředí, jako například přežití ve sněhu a podobně


O_vas_vyves_6_1.jpg (13457 bytes)


Mladé Lvice jsou také zaměřeny na výtvarnou práci, poznávání  památek a umění.
Po přijetí nováčka do oddílu se o něj stará jeho šestnice, zařadí ho do skupiny a pečuje o něj, aby se mu v oddíle líbilo. Nováček se rychle seznámí a spřátelí s ostatními členkami oddílu,  a mnohdy z toho zůstane přátelství na celý život.

Jestli jste z Prahy a činnost našeho oddílu se Vám  zalíbila a chcete se k nám přidat, můžete nás kontaktovat na tel:02/24212702.

Těšíme se na Vás!