DVOJKA je časopis 2. ZŠ v Kolíně
Uveřejňujeme z něho:


Jezevčík cestovatel

Bylo krátce po nedělním poledni, máma měla službu na nádraží, a tak jsem se vydal za ní s obědem. Zrovna měl jet vlak a najednou - kde se vzal - tu se vzal - jezevčík! Hned mi bylo divné, že je tu sám,ale pak jsem si řekl : "To se přece na vesnici stává."
Zatím,co si tak uvažuji, přijel vlak od Ledečka. Ale co se nestalo? Náš osamocený a nikým nerušený jezevčík si to namířil rovnou do vlaku, asi se rozhodl, že si udělá malý výlet do Kolína. Tam také skutečně vystoupil, protože sotva, co motoráček ukončil v Kolíně jízdu, ozval se v telefonu nějaký hlas, který oznamoval, že z vlaku kromě běžných cestujících hrdě vystoupil i jezevčík. To, že nastoupil u nás, v Červených Pečkách, zase potvrdili cestující. "Tak,a máš to, teď ses ztratil doopravdy," politoval jsem černého pasažéra.
Zanedlouho jel vlak zpátky, otevřely se dveře a z nich, k mému velkému údivu, jako první vyběhl náš známý jezevčík, zavrtěl svým dlouhým ohonem a zamířil si to směrem k vesnici. A já se dnes ještě pobaveně usmívám, když si vzpomenu na jezevčíkův laciný výlet. Kdo ví, třeba tak cestuje častěji. Musím to ještě prozkoumat.
Petr Král

Přijde synek za matkou a praví:

U dveří stojí nějaký člověk a vybírá příspěvky na nové koupaliště. Co mu mám dát?"
"Víš co, dej mu kbelík vody."

Sochy na Velikonočním ostrově
Moai-obří kamenné sochy na Velikonočním ostrově patří mezi jedny z největších světových záhad. Nikdo zatím neví, k jakému účelu vlastně sloužily. S pohledem upřeným k Tichému oceánu je u pobřeží ostrova rozmístěno více než 600 těchto moai. Většina z nich je asi 3,5 metru vysoká, najdou se však i takové, co měří až 12 metrů a váží až 90 tun.
Sochy byly vytesány ze sopečné skály a postaveny na kamenné základny - ahu.
Některé z nich jsou dnes už poškozené či povalené. Domorodci je vytvořili a umístili sem kolem 400 n. l. V roce 1618 vypukla mezi dvěma místními klany ostrovanů válka, při níž si soupeři navzájem své původní sochy poráželi a ničili. Na jejich místě pak stavěli sochy větší a lépe propracované.
Proč " Velikonoční ostrov" ?!?
Prvními trosečníky na odlehlém Velikonočním ostrově byli Polynésané. Vyznamenali se jako zdatní a zkušení mořeplavci, kteří hledali novou zemi a v ní nové zdroje potravin. První Evropané stanuli na ostrově roku 1722, právě v den velikonoční neděle, podle níž se později ujal název ostrova.


Velká horská dráha Pepsi Max

Jde o nejvyšší a nejrychlejší horskou dráhu na světě. Její maximální rychlost dosahuje 128 km v hodině. Pepsi Max můžete najít ve městě Blackpool v severozápadní Anglii. Stojí tam od roku 1994 a stála 12 mil. Liber. Ocelové monstrum na své jeden a půlkilometrové trase vskutku vyráží svým pasažérům dech, obrací jim žaludek a působí , že se v jejich tvářích objevuje skutečný strach.
Jen ta představa je senzační a zároveň děsivá - v prvním sešupu vozíky téměř padají dolů z výšky 64 metrů.


Lou Bega
Zpěvák LOU BEGA (24), který vzkřísil kubánský tanec mambo, se narodil 13. dubna 1975 v Mnichově.
" Stará muzika z 50. let mě fascinuje," říká Lou.
Mambo - to je Kuba 50. let, temperament, vášeň , erotika. Lou dokonce vsadil na módní oblečení typické pro tehdejší dobu : světlý proužkovaný oblek a mafiánský klobouk. Song v rytmu mamba se jmenuje "Mambo No. 5."
Angažoval tři sexy tanečnice Hosanu,Cinthiu a Rai a hit byl na světě.
Před půl rokem ještě Lou Begu alias Davida Lou Begu nikdo neznal. Teď tančí polovina Evropy podle jeho rytmu.
Se songem "Mambo No. 5" tato hvězda z Mnichova bez varování vtrhla do hitparád. Song se stal letním hitem roku a mambo novým kultovním tancem v klubech a na diskotékách.