Vyhlídky vašeho vzhledu


PhDr. Vladimír Pohl

     Pohled do zrcadla je každodenní samozřejmostí, ale také starostí a trápením dospívajících. Chlapců i dívek bez rozdílu. Každý pupínek na tváří, plochá hruď či úzká ramena. Všechno to jsou rány do duše, další zdroje pochybností o sobě. Základní otázka zní: Bude mne někdo takového chtít? A odpověď je zdrcující: Určitě ne! Vždyť se nelíbím sám sobě. Jiní jsou urostlejší, jiní mají hezčí prsa, boky , ramena, lýtka…proboha kolik je těch viditelných nedostatků?!
Můžete si připadat stejně bezmocní jak zvíře chycené do sítě. Co jste komu udělali, že nejste dost vysocí, dost pěkně tvarovaní, prostě do života vstupujete
s nevýhodou. Co s tím?  Žádná plastická chirurgie, ani posilovna ani krémy. Dokonce ani milosrdně zakrývající či pozornost od nedostatků odvádějící oblečení. Nic vás samo nezachrání, nepomůže, nevysvobodí.
Co vám pomůže z trápení? Nerozbíjejte zrcadlo, raději sáhněte po knížkách. Nabízím dvě: Andersenovy Pohádky a mezi nimi pohádku O ošklivém káčátku a Rostandovu hru Cyrano z Bergeracu. Že se ze svých trápení nedostanete jen časem a růstem jako káčátko a že nejste tak bystří a pohotově výmluvní jako Cyrano?
Není třeba, daleko důležitější pro vás a hlavně pro vaše budoucí a neznámé milující abyste zůstali originálem. Nikoli vzhledem či chováním napodobeninou herečky či zpěváka.
Seznamte se se svým tělem, nepotřebuje násilně změnit, jen postupně vylepšovat. Potřebuje, abyste se s ním sžili. Tím myslím, abyste svou pozornost věnovali jeho zjevným i skrytým přednostem a výhodám. Že žádné nemá? Tak hledejte jak využít mála vlasů, velkého a chlupatého znamínka na levé tváři. Jak uplatnit malá prsa u dívek a úzká ramena u kluků. Čím více u sebe najdete nedostatků, tím více budete mít příležitostí, jak zdánlivé nedostatky změnit na přednosti. Ostatně všimněte si jakou tvář má J.P. Belmondo, jaké tváře a postavy mají naši herci a zpěváci či jiní lidé veřejně činní a vám sympatičtí.
Na lidi působíme víc svým chováním, než svým zjevem
. Také u lidí víc vyhledáváme upřímnost, poctivost, spolehlivost, než dokonalý vzhled. Představte si svého životního druha jako krásného, urostlého a  prostě nej-. Jak byste si s takovým dokonalým rozuměli, při své nedokonalosti? Proto dejte přednost hledání toho pěkného a cenného v povahách jak svých, tak lidí kolem vás. Víc vás to pobaví, víc vás to i potěší, a dřív vás to přivede k ocenění sebe sama. Ne proto,že jste se přiblížili ideálu, ale proto, že sebe budete mít rádi takové, jací jste.
(Poznámka redakce:
O Cézarovi, římském císaři, je známo, že trpěl nedostatkem vlasů. Velmi ho to trápilo, a mazal si hlavu všelijakými mastičkami a vodičkami, aby mu vlasy opět narostly.
Jednou žena, která uklízela v paláci a viděla císaře, jak jde s hlavou natřenou něčím červeným, se před ním zastavila a odvážila se mu říci:" Cézare, cožpak nevíš, že bohové to, co ti nenadělili na hlavu, ti bohatě vynahradili tím, co máš v hlavě? Tvoji chytrost a udatnost už nemůžeš ztratit, jako ty vlasy." Císař se docela zamyslel a řekl: "Jsi moudrá, ženo! Měli by tě zvolit do senátu!")