První láskyPhDr.  Vladimír Pohl

Zamilovat se, to je jízda s nasazením života.
Zpočátku zakoukání se, obdiv a pak už nemyslíte na nikoho jiného než na svůj ideál - a na sebe! Není divu, vždyť opravdu nasazujete všechno, svůj život. Základní starost: nebudu se mu, jí líbit. Váš ideál se vám ve vaší představě promění v přísného posuzovatele, který vypozoruje i vytuší vaše nedostatky a kvůli nim vás s pohrdáním a posměchem odmítne. Jak se přiblížit tomu, či té, koho se vlastně bojíme?
Můžete si pomoci i v tak obtížné situaci. Řekněte si že váš milovaný, vaše milovaná je pro vás zrcadlem. V tom, jak se k vám chová poznáte nejlépe, co vám chybí a co překáží. Máte příležitost k nápravě. Ale pozor, nejde o to, abyste sebe překroutili tak, jak vám je nepohodlné a jen porto, abyste se někomu líbili. Jde o to, abyste jen zvýraznili a dotáhli ve směru vašeho zájmu vlastnosti a chování, které je pro vás typické. Čím víc budete sví, tím spíš zaujmete toho kdo se vám líbí. Může se stát, že naopak toho, kdo se vám líbí si odradíte. Ale ani to není chyba, vždyť je lepší zjistit hned že se líbím, nebo nelíbím, než se trápit nejistotou, jak to s vámi vlastně je.
Milovat někoho, to je příležitost dát mu to, co u sebe považujeme za nejlepší. Nešiďte se a zbavujte se opatrnosti. Vždyť stojí vám za to vyzkoušet si zklamání z odmítnutí. Vím dobře jak to bolí stejně jako touha po někom, s kým nemáme šanci se třeba ani setkat. Přesto že jsou to nepěkné zážitky, o to lépe se na ně vzpomíná. Navíc nedorozumění i zklamání vám budou užitečné při navazování dalšího vztahu. Je pravda, že daleko víc prožijete ve své obrazotvornosti, než ve skutečnosti. Nečekejte, že to co zažijete bude jako ve filmu. Věřte mi, že co zažijete vy bude daleko napínavější a hezčí. Film je totiž vždy jen zkratka, život je delší a proto i krásnější. Při prvních i dalších láskách nejvíc platí úsloví, že odvážnému štěstí přeje. Já vám přeji tu odvahu, štěstí se již přidruží samo.