Pořádek

PhDr. Vladimír Pohl
  • Napsal jsem vám něco řádků, protentokrát o pořádku.

  • Dobře vím, že se vám při slově pořádek už ježí srst a ani se nedivím. Kde kdo z dospělých, včetně těch nejnepořádnějších vám mele horem dolem o tom, jak by jste si měli uklidit.. Na druhou stranu asi sami máte zkušenost, jak za živého boha nemůžete najít právě to, co v daný okamžik nejvíc potřebujete. Co s tím? Nic jiného vám neporadím, než: udělejte si pořádek a uklidněte si své rodiče aby kvůli nepořádku nehudrali.
    Že je to nesmysl? Posuďte sami, zda se vám hodí, co vám navrhnu.
    Podívejte se někdy až budete sami na svůj pokoj nebo na svůj kout. Nějak jistě vypadá. Vypadá podle vašich představ? A když ne, jak by se dal změnit. Představte si nebo ještě lépe namalujte si, jak byste si představovali rozložení svých věcí. Nebude pro vás marné, když s takovou představou seznámíte i sourozence a rodiče. Nedejte se vyvést z klidu jejích ohrnutými nosy a kritickými poznámkami. Naopak, zaznamenejte si ty poznámky a až v klidu pouvažujte, co by vás k nim napadlo. Tady totiž je příležitost přesvědčit rodiče, že i vy máte svůj životní styl, který se bude od jejich lišit. Co je podstatné, aby vám váš dobrý nápad s uspořádáním byl platný i každý všední den, v klidu i ve spěchu.
        Jak to udělat? Dost jednoduše, nejpraktičtější se mi zdá zásada svůj k svému. Tedy knížky ke knížkám, kalhoty ke kalhotám a podobně. Do jakých podrobností půjdete je již jen na vás. Pochopitelně může mít i jiný způsob řazení. Důležité ale bude, aby zvolený způsob byl pro vás co nejpřirozenější. Vím, že je přirozené něco odložit, nebo přímo odhodit. Ale i ten širák odhozený v dál se hůř hledá a navíc je pomačkaný. Nemusíte mládí strávit uklízením, ale pokud si nacvičíte ukládat vše hned, neproděláte. Ale lépe se uklízí, než hledá, to mi nikdo nevymluví. Co vy na to?