Závist

PhDr Vladimír Pohl

        Závidět se nemá, je to nepěkná vlastnost, máme každému přát to nejlepší a nejen o Vánocích. Tak nám to říkají rodiče a sami uznáváme, že tak by se to mělo dělat vždy a všude. Jenže přejte kamarádce pěkné šaty, když je sami nemáte, přejte kamarádovi mobila, když není na obzoru šance jej dostat. A jak by se hodil! Pravdou je, že vaší závistí hořkne především vaše nálada, takže nejenže nic nemáte, ale ještě k tomu vámi kroutí závist.
    Závist nezaženete, moc nepomůže ani myslet na něco jiného. Zajímavější bude, když se na svou závist podíváte zblízka Všímejte si komu a co závidíte. Tedy zda závidíte někomu jaký je (třeba postavou) nebo povahou, nebo zda má věci, které byste chtěli mít jako mobilní telefon, fotoaparát či horské kolo. Je jasné že vám nikdo nic nedá, ale věřte, že pro vás i do budoucna je daleko důležitější vědět, co chcete získat. Můžete si myslet třeba na zámek s balkony a výhledem do kraje a kvetoucí zahradou k tomu. Proč ne a proč by jednou takový zámek nemohl být váš? Nebo fotoaparát, či kolo? Jak se k tomu dostat? Hledejte si cestičku. Ne k zámku, ale přesně naopak, od zámku k vám. Od toho za kolik jste zámek koupili, jak jste si jej vybírali, jak jste peníze získali…Tedy až zpět i k vaší prázdné kapse. Když si tímto způsobem uvědomíte, co všechno potřebujete k dosažení svého cíle, máte napůl vyhráno. Když totiž každý den uděláte malilinký krůček k svému cíli, bude to do jednoho roku 365 krůčků a v přestupném roce ještě o jeden navíc! Vaší výhodu je, že si můžete budovat poklady, které vám (na rozdíl od mobilů, hodinek a jiných věcí) nikdo nevezme. Myslím tím vaše znalosti, vaši šikovnost, vaši povahu, vaši postavu a spoustu dalšího vašeho. Tím, že je to vaše, můžete vše ovlivňovat. Denně si hrát s matematikou či jazyky, denně skákat přes švihadlo, zkoušet šroubovat, řezat, spravovat a kdoví co ještě. Pěkně střídavě, aby vás nic neznudilo. Pro vaši představu si tyto každodenní maličkosti vynásobte 365. Většinu z toho co se učíte a zkoušíte si ,budete umět jednou pro vždy a využijete toho v situacích, o jakých dnes netušíte.
    Budete-li se dobře bavit vším co děláte a bavit se můžete vším (nevěřte mi a raději si vyzkoušejte) nebudete žárlit. Nejbohatší jsou podle mne ti, kteří se baví a nenudí., nikoli ti, kteří usychají starostí, jestli jim někdo neodřel auto nebo neukradl mobil. Závist je vlastně výrazem netrpělivosti. Kdo by nechtěl mít všechno hned? Jen si ale představte, že teď hned máte, co si přejete. A hlavně, že se o to co chcete staráte, staráte každý den. Tušíte dobře, že byste se možná ustarali. Daleko zajímavější je denně si zkoušet, co by se dalo zvládnout, tedy co umíme, co se můžeme naučit. Odtud vedou stupínky k našim vysněným cílům. Nevěříte, že to jde? Přečtěte si paměti lidí, kteří něčeho dosáhli. Nikdo jim nevložil úspěch do kolébky, ale přečtete si to sami, možná dostanete nápad pro vylepšení svého vlastního osudu. Hodně nápadů a chuti zkoušet vám přeji.