Tajemství drog

PhDr. Vladimír Pohl

             Názvy jako kokain, hašiš, marihuana, nebo heroin voní dálkami

a dýchají tajemnem. Jsou spojeny s pašováním, utajeným prodejem, skrýváním před policií. Koho by tajemství nelákalo, vždyť když se za drogy tolik platí, musejí mít nějakou cenu, ne?
A kdo má rozum, tak ty drogy jen zkusí a dost. To slovo "jen". Už v pohádkách se jen nakouknutí do třinácté komnaty nevyplácí. Drog se tolik bát nemusíte, z nich na vás drak nevybafne, drogy vás jen zbaví starostí, jen vás uvolní, jen vás zrychlí a vzpruží. To by se hodilo, ne?
Co se hodí stojí za opakování, jen jednou, jen dvakrát, jen... Stále máte pocit, že vám droga slouží, že si ji rozumně dáváte jen trošku. Stačí nepříjemný den, ale někdy ani nemusí nastat a droga se vám začne hodit čím dál častěji. Také mezi kamarády budete vypadat zkušeně a zasvěceně do tajemství, dospěleji.
S rostoucí spotřebou roste i potřeba peněz. Kde je vzít? V nouzi (a v nouzi jste, už vám droga chybí a starosti na vás tlačí) se pokusíte vzít něco rodičům. Už se stydíte, ale výčitky svědomí utlumíte drogou, už jí potřebujete víc a víc. Když ne peníze doma, tak krást venku.

Z původního pocitu volnosti a suverénnosti se dostanete do pocitu vězně

který si oddechne jen díky droze a pak nemyslí na nic, než jak sehnat peníze na další dávku. Strach z rodičů, z policie, z pochybných užívačů drog, strach, jen strach.
Že nejste hloupí a nechcete brát "tvrdé" drogy jako pervitin kokain, nebo heroin, ale zkusíte jen alkohol či marihuanu? Hleďme opět "jen". Alkohol i marihuana uvolňují, člověk je po nich blahovolnější, velkorysejší, shovívavější, troufalejší. Pak stačí jen nabídka tvrdší drogy a ptáček sedl překupníkovi na lep. Jako u hazardních hráčů zde platí, že pocit mám vyhráno je otevřenou bránou do pekel.
         Co je lepší? Jak se jinak vyhrabat ze chmur a pochybností? Nejlepší je stále něco dělat, něco zkoušet. Nemusí to být dokonalé, ale bude to vaše. Třeba i učení. Zkoušejte se učit japonsky, nebo matematiku. Ale pozor, ne jako povinnost, jako hru, vaši hru, je to váš pokus. Zkoušením si nejlépe zjistíte na co máte, co se dokážete dřív nebo později naučit a věřte, není lepší pocit, než pocit, že něco umím, nebo že jsem někomu prospěšný, že mu udělám radost a on mne ocení. To zkoušení si- také něco stojí, stojí vás namáhání a tím vylepšení vašeho mozku, získání dovednosti a zkušenosti, které v budoucnu využijete. Kdo nic nedělá, zkazí, zkazí sebe. Kdo se činí, získá radost a sebevědomí. Zkuste a uvidíte sami.